Olympics 2008 » Schedule
 
Schedule by day
 
Jump Ahead:   Aug. 8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13  |  14  |  15  |  16  |  17  |  18  |  19  |  20  |  21  |  22  |  23  |  24 
BEIJING TIME (2:30 hours ahead of IST)
THURSDAY, AUGUST 14
Archery     |     Badminton     |     Basketball     |     Beach volleyball     |     Boxing     |     Canoe/kayak    |     Diving
Equestrian     |     Fencing     |     Field hockey   |    Judo     |     Rowing     |     Sailing     |    Shooting  |    Swimming     |     Team handball     |    Tennis     |    Volleyball     |     Water Polo     |     Weightlifting
 
Archery
  • Women's individual, eliminations, Olympic Green Archery Field, 10:30 a.m.-12:29 p.m.
  • Women's individual, quarterfinals, semifinals, bronze medal match, gold medal match, Olympic Green Archery Field, 4-6:45 p.m.
 
Badminton
  • Men's singles, quarterfinals, Beijing University of Technology Gymnasium,10 a.m.-1 p.m.; 6:30-10 p.m.
  • Men's doubles, quarterfinals, Beijing University of Technology Gymnasium, 10 a.m.-1 p.m.; 6:30-10 p.m..
 
Basketball-women
  • Preliminaries, game 5, Wukesong Baseball Field 2, , 10:30 a.m.-1:30 p.m.
  • Preliminaries, game 6, Wukesong Baseball Main Field, 11:30 a.m.-2:30 p.m.
  • Preliminaries, game 7, Wukesong Baseball Field 2, 6-9 p.m.
  • Preliminaries, game 8, Wukesong Baseball Main Field, 7-10 p.m.
 
Basketball-women
  • Game 31, Argentina vs. Qualifier A, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 9-1 p.m.
  • Game 32, Lithuania vs. Russia, Beijing Olympic Basketball Gymnasium,, 9-1 p.m.
  • Game 33, Australia vs. Iran, Beijing Olympic Basketball Gymnasium,, 2:30-6:30 p.m.
  • Game 34, Angola vs. China, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 2:30-6:30 p.m.
  • Game 35, Qualifier B vs. Spain, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 8-11:59 p.m.
  • Game 36, USA vs. Qualifier C, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 8-11:59 p.m.
 
Beach-Volleyball
  • Men's preliminaries, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground,9 a.m.-2:50 p.m.
  • Women's preliminaries, pool E and F, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Men's lucky loser matches, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 6-11:50p.m.
  • Women's lucky loser matches, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 6-11:50 p.m.
 
Boxing
  • Welterweight, preliminary bouts 13-16, Workers' Indoor Arena, 1:30-4:30 p.m.
  • Light heavyweight, preliminary bouts 13-20, Workers' Indoor Arena, 1:30-4:30 p.m.
  • Light flyweight, preliminary bouts 7-12, Workers' Indoor Arena,7-10 p.m
  • Welterweight, preliminary bouts 17-20, Workers' Indoor Arena,7-10 p.m
 
Canoe/kayak — slalom
  • Men's C2 canoe double semifinal, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Par, 3:40-6:45 p.m
  • Men's K1 kayak single final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 3:40-6:45 p.m
  • Women's K1 kayak single semifinal and final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 3:40-6:45 p.m
 
Equestrian
  • Team Dressage, Grand Prix, Day 2, Hong Kong Equestrian Venue, 7:15 p.m.-12:30 a.m.
 
Fencing
  • Women's team sabre, eliminations, quarterfinals and semifinals, Fencing Hall, 9:30 a.m.-3:20 p.m
  • Women's team sabre, bronze medal match, gold medal match, Fencing Hall, . 6-8:20 p.m.
  • Women's individual epee, eliminations and quarterfinals, Fencing Hall,. 10 a.m.-4:30 p.m.
  • Women's individual epee, semifinals, bronze medal, gold medal, Fencing Hall, 6-10:30 p.m.
 
Field hockey — women
  • China vs. Netherlands, Preliminaries, Pool A, Olympic Green Hockey Field A, 8:30-10 a.m.
  • USA vs. Germany, Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field A, 10:30 a.m.-noon
  • Spain vs. Korea, Preliminaries, Pool A, Olympic Green Hockey Field B6-7:30 p.m.
  • South Africa vs. Australia, Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field B, 8:30-10 p.m.
  • Japan vs. Argentina, Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field A, 6:30-8 p.m.
  • New Zealand vs. Great Britain, Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field A, 9-10:30 p.m.
 
Gymnastics
  • Men's individual, all-around final, 11 a.m.-1:51 p.m.
 
Judo
  • Men's 100kg preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing,, noon-4:30 p.m.
  • Men's 100kg final second-chance matches, finals, bronze medal match, gold medal match, University of Science and Technology Beijing6-7:30 p.m.
  • Women's 78kg preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing,noon-4:30 p.m.
  • Women's 78kg preliminaries, second-chance matches, finals, bronze medal match, gold medal match, University of Science and Technology Beijing, 6-7:30 p.m.
 
Rowing
  • Men's single sculls, finals B, C, D and E, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,, 2:10-6p.m
  • Men's lightweight double sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:10-6p.m.
  • Men's lightweight double sculls, semifinal C/D, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:10-6p.m.
  • Men's quadruple sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,, 2:10-6p.m.
  • Men's pair, final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:10-6p.m.
  • Men's double sculls, final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,,2:10-6p.m.
  • Men's lightweight four, semifinal A/B races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:10-6p.m.
  • Women's single sculls, finals B,, C, D and E, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:10-6p.m.
  • Women's lightweight double sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:10-6p.m.
  • MWomen's pair, final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:10-6p.m.
  • Women's double sculls, final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:10-6p.m.
 
Sailing
  • Skiff dinghy-49er, Races 10, 11 and 12, Qingdao International Marina, 12:20-4:30 p.m.
  • Men's windsurfer RS:X, races 5 and 6, Qingdao International Marina 12:20-4:30 p.m.
  • Men's one-person dinghy laser, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, ,12:20-4:30 p.m.
  • Heavyweight dinghy-Finn, Races 9 and 10, Qingdao International Marina12:20-4:30 p.m.
  • Women's windsurfer RS:X, races 5 and 6, Qingdao International Marina,, 12:20-4:30 p.m.
  • Women's one-person dinghy laser radial, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, 12:20-4:30 p.m.
  • Women's keelboat Yngling, Race 9 and 10, Qingdao International Marina, 12:20-4:30 p.m.
  • Women's two-person dinghy 470, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, 12:20-4:30 p.m.
 
Shooting
  • Women's skeet, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-4:15 p.m.
  • Women's 50m rifle 3 positions, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-4:15 p.m.
 
Softball
  • Game 9: China vs. Australia, Preliminaries, Fengtai Softball Field 9:30-11:30 a.m
  • Game 10: Canada vs. USA, Prelims, Fengtai Softball Field noon-2 p.m.
  • Game 11: Netherlands vs. Japan, Prelims, Fengtai Softball Field, 5-7 p.m.
  • Game 12: Chinese Taipei vs. Venezuela, Prelims, Fengtai Softball Field, 7:30-9:30 p.m.
 
Swimming
  • Men's 100m freestyle final, National Aquatics Centre, 10 a.m.-12:03 p.m.
  • Men's 200m breaststroke final, National Aquatics Centre, 10 a.m.-12:03 p.m.
  • Men's 200m backstroke semifinal, National Aquatics Centre 10 a.m.-12:03 p.m.
  • Men's 200m IM semifinal, National Aquatics Centre, 10 a.m.-12:03 p.m..
  • Men's 50m freestyle heats, National Aquatics Centre,e, .6:30-8:40 p.m.
  • Men's 100m butterfly heats, National Aquatics Centre,6:30-8:40 p.m.
  • Women's 200m butterfly final, National Aquatics Centre, 10 a.m.-12:03 p.m.
  • Women's 100m freestyle, semifinal, National Aquatics Centre, 10 a.m.-12:03 p.m/span>
  • Women's 200m breaststroke, semifinal, National Aquatics Centre,10 a.m.-12:03 p.m
  • Women's 4 x 200m freestyle relay, final, National Aquatics Cen10 a.m.-12:03 p.m.
  • Women's 800m freestyle heats, National Aquatics Centre,6:30-8:40 p.m.
  • Women's 200m backstroke heats, National Aquatics Centre, 6:30-8:40 p.m..
 
Table tennis
  • Men's team group, second-round matches 5-8, Peking University Gymnasium, 10 a.m.-1 p.m.
  • Men's team group, third-round matches 1-4, Peking University Gymnasium, 2:30-5:30p.m.
  • Men's team group, third-round matches 5-8, Peking University Gymnasium, 7:30-10:30 p.m.
  • Women's team group, second-round matches 5-8, Peking University Gymnasium, 10 a.m.-1 p.m.
  • Women's team group, third-round matches 1-4, Peking University Gymnasium,10 a.m.-1 p.m.
  • Women's team group, third-round matches 5-8, Peking University Gymnasium7:30-10:30 p.m
 
Team handball
  • Preliminaries, Pool A and B, Olympic Sports Centre Gymnasium, 9 a.m.-12:15 p.m.; 2-5:15 p.m.; 7-10:15 p.m.
 
Tennis
  • Men's singles quarterfinals, Olympic Green Tennis Centre, 4-10 p.m.
  • Men's doubles semifinals, Olympic Green Tennis Centre, 4-10 p.m.
  • Women's singles quarterfinals, Olympic Green Tennis Centre4-10 p.m.
  • Women's doubles quarterfinals, Olympic Green Tennis Centre, 4-10 p.m.
 
Volleyball — men
  • Preliminaries, Group A, Beijing Institute of Technology, 9 a.m.-12:30 p.m.
  • Preliminaries, Group A and B, Capital Gymnasium, 12:30 p.m.-4 p.m.; 8-11:30 p.m.
 
Water polo -men
  • Preliminaries, Group A, Yingdong Natatorium, . 9:30 a.m.-1:10 p.m.
  • Prelims, Group B, Yingdong Natatorium,2-5:40p.m.
 
Weightlifting
  • Men's 77kg, Group B, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 10 a.m.-2 p.m.
  • Men's 77kg, Group A, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 7-9 p.m.
  • Women's 69kg, Group B, Beijing University of Aeronautics and Astronautics,10 a.m.-2 p.m.
  • Women's 69kg, Group A, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 3:30-5:30 p.m.
 
Wrestling (Greco-Roman) — men
  • 84kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium, 9:30 a.m.-1 p.m
  • 96kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium, 9:30 a.m.-1 p.m.
  • 120kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium,9:30 a.m.-1 p.m.
  • 84kg, second-chance matches, bronze medal match, gold medal match, China Agricultural University Gymnasium, 4-6:50 p.m.
  • 96kg, second-chance matches, bronze medal match, gold medal match, China Agricultural University Gymnasium, 4-7:45 p.m
  • 120kg, second-chance matches, bronze medal match, gold medal match, China Agricultural University Gymnasium, 4-7:45 p.m.
 
 
The Beijing Games has spawned two conflicting isms: Phelpsism vs Boltism.
Media mismanagement
The Great Wail of China
Overhead smash
More »
 
 
Medals Tally (Beijing 2008)
Country G S B T
1. China 51 21 28 100
2. USA 36 38 36 110
3. Russia 23 21 28 72
4. Britain 19 13 15 47
5. Germany 16 10 15 41
6. Australia 14 15 17 46
7. S Korea 13 10 8 31
8. Japan 9 6 10 25
9. Italy 8 10 10 28
10. France 7 16 17 40
50. India 1 0 2 3
View complete tally »
Medals Tally ( Athens 2004)
 
 
 
Advertisement
 
 
Feedback
We are proud of Abhinav Bindra, Sushil Kumar and Bijender Kumar. Congratulations to all of them. I hope now the corporate world and media in the country will concentrate more on games other than cricket.
Read other comments »
 
 
 
Copyright © 2008 India Today Group. All Rights Reserved. India Today Group Online is a Registered trademark of the India Today Group. For reprint rights: Syndications Today.