Olympics 2008 » Schedule
 
Schedule by Day
 
Jump Ahead:   Aug. 8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13  |  14  |  15  |  16  |  17  |  18  |  19  |  20  |  21  |  22  |  23  |  24 
BEIJING TIME (2.30 hours ahead of IST)
WEDNESDAY, AUGUST 13
Archery     |     Badminton     |     Basketball     |     Beach volleyball     |     Boxing     |     Canoe/kayak    |     Cycling    |     Diving
Equestrian     |     Fencing     |     Field hockey  |    Gymnastics   |    Judo     |     Rowing     |     Sailing     |    Shooting |    Softball | Soccer  |    Swimming    |     Table Tennis |     Team handball     |    Tennis     |    Volleyball     |     Water Polo     |     Weightlifting|     Wrestling
 
Archery
  • Men's individual, round of 32 and round of 16 eliminations, Olympic Green Archery Field,10 a.m.-1:10 p.m.; 3:30-6:41 p.m
 
Badminton
  • Men's doubles, quarterfinals, Beijing University of Technology Gymnasium,10 a.m.-1:30 p.m.; 6-10 p.m.
  • Women's doubles, semifinals, Beijing University of Technology Gymnasium, 10 a.m.-1:30 p.m.; 6-10 p.m.
 
Basketball-women
  • Game 25, Australia vs. Korea, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 9-1 p.m.
  • Game 26, Qualifier C vs. Russia, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 9-1 p.m.
  • Game 27, Qualifier A vs. Qualifier B, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 2:30-6:30 p.m.
  • Game 28, New Zealand vs. China, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 2:30-6:30 p.m.
  • Game 29, Mali vs. USA, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 8-11:59 p.m.
  • Game 30, Qualifier E vs. Qualifier D, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 8-11:59 p.m.
 
Beach-Volleyball
  • Men's preliminaries, pool E, F, A and B, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Women's preliminaries, pool E and F, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Men's prelims, pool C and D, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 6-11:50p.m.
  • Women's prelims, pool A, B, C and D, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 6-11:50 p.m.
 
Boxing
  • Light flyweight, preliminary bouts 1-6, Workers' Indoor Arena,1:30-5 p.m.
  • Heavyweight, preliminary bouts 1-6, Workers' Indoor Arena,, 1:30-5 p.m.
  • Light flyweight, preliminary bouts 7-12, Workers' Indoor Arena,7-10:30 p.m
  • Super heavyweight, preliminary bouts 1-8, Workers' Indoor Arena, 7-10:30 p.m
 
Canoe/kayak — slalom
  • Men's C2 canoe doubles, heats races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 3-6:32 p.m.
  • Women's K1 kayak singles, heats races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 3-6:32 p.m.
 
Cycling
  • Men's individual time trial final, Urban Cycling Road Course, 1:30-5:30p.m.
  • Women's individual time trial final, Urban Cycling Road Course, 11:30-1:15p.m.
 
Diving
  • Men's synchronized 3m springboard, final, National Aquatics Centre, 2:30-3:40p.m.
 
Equestrian
  • Team dressage, Grand Prix — Day 1, Hong Kong Equestrian, 7:15 p.m.-12:15 a.m.
 
Fencing
  • Men's individual foil, eliminations and quarterfinals, Fencing Hall . 10 a.m.-4:30 p.m.
  • Men's individual foil, semifinals, bronze medal, gold medal, Fencing Hall, . 6-10:30 p.m.
  • Women's individual epee, eliminations and quarterfinals, Fencing Hall,. 10 a.m.-4:30 p.m.
  • Women's individual epee, semifinals, bronze medal, gold medal, Fencing Hall, 6-10:30 p.m.
 
Field hockey — men
  • South Africa vs. Australia, Preliminaries, Pool B, Olympic Green Hockey Field A8:30 a.m.-noon
  • China vs. Korea, Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field A 10:30-noon,
  • Canada vs. Pakistan, Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field B 6-7:30 p.m.
  • New Zealand vs. Spain, Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field ,8:30-10 p.m.
  • Belize vs. Germany, Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field A, 6:30-8 p.m.
  • Netherlands vs. Great Britain, Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field A 9-10:30 p.m.
 
Gymnastics
  • Women's team final, National Indoor Stadium, 10 a.m.-12:04 p.m.
 
Judo
  • Men's 90kg, preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing, noon-4:30 p.m.
  • Men's 90kg, preliminaries, second-chance finals, bronze medal, gold medal, University of Science and Technology Beijing,6-7:30 p.m.
  • Women's 70kg, preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing,noon-4:30 p.m.
  • Women's 70kg, preliminaries, second-chance finals, bronze medal, gold medal, University of Science and Technology Beijing,6-7:30 p.m.
 
Rowing
  • Men's single sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:50-5:10 p.m.
  • Men's single sculls, semifinal C/D, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:50-5:10 p.m.
  • Men's pair, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:50-5:10 p.m.
  • Men's double sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:50-5:10 p.m.
  • Men's fours, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:50-5:10 p.m..
  • Women's single sculls, semifinal A/B, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,2:50-5:10 p.m.
  • Women's single sculls, semifinal C/D, Races 1 and 2, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 2:50-5:10 p.m.
 
Sailing
  • Men's one-person dinghy laser, Races 3 and 4, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Men's two-person dinghy 470, Races 5 and 6, Qingdao International Marina1-7 p.m
  • Men's two-person dinghy 470, Races 3 and 4, Qingdao International Marina. ,1-7 p.m
  • Skiff dinghy-49er, Races 4, 5 and 6, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Heavyweight dinghy-Finn, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, 1-7 p.m.
  • Women's one-person dinghy laser radial, Races 3 and 4, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Women's keelboat Yngling, Race 7 and 8, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Women's two-person dinghy 470, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, 11-7 p.m
 
Shooting
  • Women's 25m pistol, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-3:50 p.m.
  • Men's double trap, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-4:15 p.m.
 
Softball
  • Game 5: China vs. Venezuela, Preliminaries, Fengtai Softball Field9:30-11:30 a.m
  • Game 6: USA vs. Australia, Prelims, Fengtai Softball Field noon-2 p.m.
  • Game 7: Japan vs. Chinese Taipei, Prelims, Fengtai Softball Field 5-7 p.m.
  • Game 8: Canada vs. Netherlands, Prelims, Fengtai Softball Field, 7:30-9:30 p.m.
 
Soccer — men
  • Nigeria vs. USA, Preliminaries, Group B, Workers' Stadium, 5-9:30 p.m..
  • Argentina vs. Serbia, Prelims, Group A, Workers' Stadium, 5-9:30 p.m.
  • Korea DPR vs. Germany, Prelims, Group F, Tianjin Olympic Centre Stadium, 5-9:30 p.m.
  • Cameroon vs. Italy, Preliminaries, Group D, Tianjin Olympic Centre Stadium, .5-9:30 p.m.
  • Cote d'Ivoire vs. Australia, Prelims, Group A, Tianjin Olympic Centre Stadium, 5-9:30 p.m.
  • Korea Republic vs. Honduras, Preliminaries, Group D, Shanghai Stadium, 5-9:30 p.m.
  • New Zealand vs. Belgium, Prelims, Group C, Shanghai Stadium, 5-9:30 p.m.
  • Netherlands vs. Japan, Preliminaries, Group B, Shenyang Olympic Sports Centre Stadium, 5-6:45 p.m.
  • China PR vs. Brazil, Preliminaries, Group C, Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium 7:45-9:30 p.m.
  • New Zealand vs. Belgium, Prelims, Group C, Shanghai Stadium, 5-9:30 p.m.
 
Swimming
  • Men's 200m butterfly final, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m.
  • Men's 100m freestyle semifinal, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m.
  • Men's 200m breaststroke semifinal, National Aquatics Centre 10-11:50 a.m.
  • Men's 4 x 200m freestyle relay final, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m..
  • Men's 200m backstroke, National Aquatics Centre, .6:30-9:32 p.m.
  • Men's 200m IM heats, National Aquatics Centre,6:30-9:32 p.m.
  • Women's 200m freestyle final, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m.
  • Women's 200m IM final, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m.
  • Women's 200m butterfly semifinal, National Aquatics Centre, 10-11:50 a.m.
  • Women's 100m freestyle, heats, National Aquatics Centre, 6:30-9:32 p.m.
  • Women's 200m butterfly heats, National Aquatics Centre, 6:30-9:32 p.m.
  • Women's 4 x 200m freestyle relay, heats, National Aquatics Centre 6:30-9:32 p.m.
 
Table Tennis
  • Men's team group, first round, matches 1-4, Peking University Gymnasium 10 a.m.-1 p.m.
  • Men's team group, first round, matches 5-8, Peking University Gymnasium, 2:30-5:30p.m.
  • Men's team group, second round, matches 1-4, Peking University Gymnasium 7:30-10:30p.m.
  • Women's team group, first round, matches 1-4, Peking University Gymnasium, 10 a.m.-1 p.m.
 
Team handball
  • Preliminaries, Pool A and B, Olympic Sports Centre Gymnasium, 9 a.m.-12:15 p.m.; 2-5:15 p.m.; 7-10:15 p.m.
 
Tennis
  • Men's singles, third round, Olympic Green Tennis Centre, 4-10 p.m.
  • Men's doubles, quarterfinals, Olympic Green Tennis Centre 4-10 p.m.
  • Women's singles, third round, Olympic Green Tennis Centre 4-10 p.m.
  • Women's doubles, second round, Olympic Green Tennis Centre,. 4-10 p.m.
 
Volleyball — men
  • Preliminaries, Beijing Institute of Technology Gymnasium,.9 a.m.-12:30 p.m.
  • Preliminaries, Group A and B, Capital Gymnasium,,12:30 p.m.-4 p.m.; 8-11:30 p.m.
 
Water polo -men
  • Preliminaries, Ying Tung Natatorium,1-6 p.m..
 
Weightlifting
  • Men's 77kg, Group B, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 10 a.m.-2 p.m.
  • Men's 77kg, Group A, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 7-9 p.m.
  • Women's 69kg, Group B, Beijing University of Aeronautics and Astronautics,10 a.m.-2 p.m.
  • Women's 69kg, Group A, Beijing University of Aeronautics and Astronautics, 3:30-5:30 p.m.
 
Wrestling (Greco-Roman) — men
  • 66kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium, 9:30 a.m.-1 p.m
  • 74kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium,9:30 a.m.-1 p.m.
  • 66kg, second-chance matches, bronze medal, gold medal, China Agricultural University Gymnasium,4-6:50 p.m.
  • 74kg, second-chance matches, bronze medal, gold medal, China Agricultural University Gymnasium,4-6:50 p.m.
 
 
The Beijing Games has spawned two conflicting isms: Phelpsism vs Boltism.
Media mismanagement
The Great Wail of China
Overhead smash
More »
 
 
Medals Tally (Beijing 2008)
Country G S B T
1. China 51 21 28 100
2. USA 36 38 36 110
3. Russia 23 21 28 72
4. Britain 19 13 15 47
5. Germany 16 10 15 41
6. Australia 14 15 17 46
7. S Korea 13 10 8 31
8. Japan 9 6 10 25
9. Italy 8 10 10 28
10. France 7 16 17 40
50. India 1 0 2 3
View complete tally »
Medals Tally ( Athens 2004)
 
 
 
Advertisement
 
 
Feedback
We are proud of Abhinav Bindra, Sushil Kumar and Bijender Kumar. Congratulations to all of them. I hope now the corporate world and media in the country will concentrate more on games other than cricket.
Read other comments »
 
 
 
Copyright © 2008 India Today Group. All Rights Reserved. India Today Group Online is a Registered trademark of the India Today Group. For reprint rights: Syndications Today.