Olympics 2008 » Schedule
 
Schedule by Day
 
Jump Ahead:   Aug. 8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13  |  14  |  15  |  16  |  17  |  18  |  19  |  20  |  21  |  22  |  23  |  24 
BEIJING TIME (2:30 hours ahead of IST)
TUESDAY, AUGUST 12
Archery     |     Badminton     |     Basketball     |     Beach volleyball     |     Boxing     |     Canoe/kayak    |     Diving
Equestrian     |     Fencing     |     Field hockey  |    Gymnastics   |    Judo     |    Rowing     |     Sailing     |    Shooting |    Softball |    Soccer  |    Swimming     |     Team handball     |    Tennis     |    Volleyball     |     Water Polo     |     Weightlifting |     Wrestling
 
Archery
  • Women's individual, round of 32 and round of 16 eliminations, Olympic Green Archery Field 10 a.m.-1:10 p.m.; 3:30-6:41 p.m
 
Badminton
  • Men's singles, round of 16, Beijing University of Technology Gymnasium,10 a.m.-1:30 p.m.; 6-10 p.m.
  • Men's doubles, round of 16, Beijing University of Technology Gymnasium,10 a.m.-1:30 p.m.; 6-10 p.m.
 
Basketball-men
  • Game 19, Qualifier A vs. Russia, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, 9-1 p.m.
  • Game 20, Argentina vs. Australia, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, ,9-1 p.m.
  • Game 21, Iran vs. Lithuania, Beijing Olympic Basketball Gymnasium, .2:30-6:30 p.m.
  • Game 22, China vs. Spain, Beijing Olympic Basketball Gymnasium ,2:30-6:30 p.m.
  • Game 23, Angola vs. USA, Beijing Olympic Basketball Gymnasium,8-11:59 p.m.
  • Game 24, Qualifier C vs. Qualifier B, Beijing Basketball Gymnasium, 8-11:59 p.m.
 
Beach-Volleyball
  • Men's preliminary rounds, pool D, E, F and A, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground , 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Women's preliminary rounds, pools D and E, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground, 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Men's prelims, pool B and C, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground., 9 a.m.-2:50 p.m.
  • Women's prelims, pool F, A, B and C, Chaoyang Park Beach Volleyball Ground,6-11:50 p.m.
 
Boxing
  • Flyweight, preliminary bouts 1-6, Workers' Indoor Arena,1:30-4:30 p.m.
  • Bantamweight, preliminary bouts 1-6, Workers' Indoor Arena, 1:30-4:30 p.m.
  • Flyweight, preliminary bouts 7-12, Workers' Indoor Arena,7-10 p.m.
  • Bantamweight, preliminary bouts 7-12, Workers' Indoor Arena, 7-10 p.m.
 
Canoe/kayak — slalom
  • Men's single canoe, semifinal and final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 3:40-6:50 p.m.
  • Men's single kayak, semifinal and final, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, .3:40-6:50 p.m
 
Diving
  • Women's synchronized 10m platform, finals, National Aquatics Center, , 2:30-3:40p.m.
 
Equestrian
  • Team eventing — jumping final, Hong Kong Equestrian Venue, 7:15 p.m.-12:30 a.m.
  • Individual eventing Jumping final, Hong Kong Equestrian Venue,7:15 p.m.-12:30 a.m.
 
Fencing
  • Men's individual sabre, eliminations and quarterfinals, Fencing Hall, .10-11:45 a.m
  • Men's individual sabre, semifinals, bronze medal, gold medal, Fencing Hall, .7-8:50 p.m
 
Field hockey — men
  • Preliminaries, Pool B, Olympic Green Hockey Field A , Argentina vs. Great Britain 8:30 a.m.-noon
  • Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field A,Australia vs. Spain 10:30-noon,
  • Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field B, USA vs. Japan6-7:30 p.m.
  • Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field B, Netherlands vs. Korea,8:30-10 p.m.
  • Prelims, Pool A, Olympic Green Hockey Field A, China vs. South Africa , 6:30-8 p.m.
  • Prelims, Pool B, Olympic Green Hockey Field A, Germany vs. New Zealand 9-10:30 p.m.
 
Gymnastics
  • Men's team final, National Indoor Stadium, 10 a.m.-12:56 p.m
 
Judo
  • Men's 81kg, preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing, noon-4:30 p.m.
  • Men's 81kg, second-chance finals, bronze medal, gold medal, University of Science and Technology Beijing,6-7:30 p.m.
  • Women's 63kg, preliminaries, second-chance matches, University of Science and Technology Beijing,noon-4:30 p.m.
  • Women's 63kg, second-chance finals, bronze medal, gold medal, University of Science and Technology Beijing,6-7:30 p.m.
 
Rowing
  • Men's lightweight double sculls, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 4-5:50 p.m.4-5:50 p.m.
  • Men's lightweight four, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park4-5:50 p.m.
  • Men's quadruple sculls, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park4-5:50 p.m.
  • Men's eight, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,4-5:50 p.m.
  • Women's lightweight double sculls, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 4-5:50 p.m..
  • Women's quadruple sculls, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park,4-5:50 p.m.
  • Women's eights, second-chance heats, Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park, 4-5:50 p.m.
 
Sailing
  • Men's one-person dinghy laser, Races 1 and 2, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Men's windsurfer RS:X, Races 3 and 4, Qingdao International Marina, 1-7 p.m.1-7 p.m
  • Men's two-person dinghy 470, Races 3 and 4, Qingdao International Marina. ,1-7 p.m
  • Skiff dinghy-49er, Races 4, 5 and 6, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
  • Heavyweight dinghy-Finn, Races 5 and 6, Qingdao International Marina, 1-7 p.m.
  • Women's one-person dinghy laser radial, Races 1 and 2, Qingdao International Marina1-7 p.m
  • Women's keelboat Yngling, Race 5 and 6, Qingdao International Marina,1-7 p.m/span>
  • Women's windsurfer RS:X, Races 3 and 4, Qingdao International Marina, 11-7 p.m
  • Women's two-person dinghy 470, Races 3 and 4, Qingdao International Marina, 1-7 p.m
 
Shooting
  • Men's 50m pistol, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-4:15 p.m.
  • Men's double trap, qualifications and final, Beijing Shooting Complex, 9 a.m.-4:15 p.m.
 
Softball
  • Game 1: Chinese Taipei vs. Canada, Preliminaries, Fengtai Softball Field, 9:30-11:30 a.m.9:30-11:30 a.m
  • Game 2: US vs. Venezuela, Prelims, Fengtai Softball Field, noon-2 p.m.
  • Game 3: China vs. Netherlands, Prelims, Fengtai Softball Field, 5-7 p.m.
  • Game 4: Japan vs. Australia, Prelims, Fengtai Softball Field,.7:30-9:30 p.m.
 
Soccer — women
  • Nigeria vs. Brazil, Prelims, Group F, Workers' Stadium, 5-9:30 p.m..
  • Sweden vs. Canada, Prelims, Group E, Workers' Stadium, 5-9:30 p.m.
  • Korea DPR vs. Germany, Prelims, Group F, Tianjin Olympic Centre Stadium, 5-6:45 p.m.
  • Norway vs. Japan, Prelims, Group G, Shanghai Stadium.7:45-9:30 p.m
  • USA vs. New Zealand, Prelims, Group G, Shenyang Olympic Sports Centre Stadium, 7:45-9:30 p.m
  • China PR vs. Canada, Prelims, Group E, Qinhuangdao Olympic Sports Centre Stadium, 7:45-9:30 p.m
 
Swimming
  • Men's 200m freestyle final, National Aquatics Centre, 10-11:43 a.m.
  • Men's 100m backstroke final, National Aquatics Centree, 10-11:43 a.m
  • Men's 200m butterfly semifinal, National Aquatics Centre 10-11:43 a.m
  • Men's 100m freestyle heats, National Aquatics Centre, 6:30-10:42 p.m.
  • Men's 200m breaststroke heats, National Aquatics Centre .6:30-10:42 p.m.
  • Men's 4 x 200m relay heats, National Aquatics Centre, 6:30-10:42 p.m.
  • Women's 200m freestyle semifinal, National Aquatics Centre, 10-11:43 a.m
  • Women's 100m backstroke final, National Aquatics Centre, 10-11:43 a.m
  • Women's 100m breaststroke final, National Aquatics Centre, 10-11:43 a.m
  • Women's 200m IM semifinal, National Aquatics Centre,10-11:43 a.m
  • Women's 200m butterfly heats, National Aquatics Centre, 6:30-10:42 p.m.
 
Team handball
  • Preliminaries, Pool A and B, Olympic Sports Centre Gymnasium, 9 a.m.-12:15 p.m.; 2-5:15 p.m.; 7-10:15 p.m.
 
Tennis
  • Men's singles, second round, Olympic Green Tennis Centre. 10:30 a.m.-2:30 p.m.; 5-11 p.m.
  • Men's doubles, second round, Olympic Green Tennis Centre. 10:30 a.m.-2:30 p.m.; 5-11 p.m.
  • Women's singles, second round, Olympic Green Tennis Centre. 10:30 a.m.-2:30 p.m.; 5-11 p.m.
  • Women's doubles, first round, Olympic Green Tennis Centre,.10:30 a.m.-2:30 p.m.; 5-11 p.m.
 
Volleyball — men
  • Preliminaries, Group B, Beijing Institute of Technology, .9 a.m.-12:30 p.m.
  • Preliminaries, Group A and B, Capital Indoor Stadium, 12:30 p.m.-4 p.m.; 8-11:30 p.m.
 
Water polo -men
  • Preliminaries, group A, Yingdong Natatorium, 9:30 a.m.-1:10 p.m.; 2-5:40 p.m.,
  • Prelims, group B, Yingdong Natatorium, 2-5:40p.m.
 
Weightlifting
  • Men's 69kg, Group B, Beijing University of Aeronautics & Astronautics, 10 a.m.-2 p.m.
  • Men's 69kg, Group A, finals, Beijing University of Aeronautics & Astronautis,7-9 p.m.
  • Women's 63kg, Group B, Beijing University of Aeronautics & Astronautics,10 a.m.-2 p.m.
  • Women's 63kg, Group A finals, Beijing University of Aeronautics & Astronautics,3:30-5:30 p.m.
 
Wrestling (Greco-Roman) — men
  • 55kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium, 9:30 a.m.-1 p.m
  • 60kg, qualifications, eliminations, China Agricultural University Gymnasium,9:30 a.m.-1 p.m.
  • 55kg, second-chance matches, bronze medals and gold medal, China Agricultural University Gymnasium ,4-6:50 p.m.
  • 60kg, second-chance matches, bronze medals and gold medal, China Agricultural University Gymnasium,.4-6:50 p.m.
 
 
The Beijing Games has spawned two conflicting isms: Phelpsism vs Boltism.
Media mismanagement
The Great Wail of China
Overhead smash
More »
 
 
Medals Tally (Beijing 2008)
Country G S B T
1. China 51 21 28 100
2. USA 36 38 36 110
3. Russia 23 21 28 72
4. Britain 19 13 15 47
5. Germany 16 10 15 41
6. Australia 14 15 17 46
7. S Korea 13 10 8 31
8. Japan 9 6 10 25
9. Italy 8 10 10 28
10. France 7 16 17 40
50. India 1 0 2 3
View complete tally »
Medals Tally ( Athens 2004)
 
 
 
Advertisement
 
 
Feedback
We are proud of Abhinav Bindra, Sushil Kumar and Bijender Kumar. Congratulations to all of them. I hope now the corporate world and media in the country will concentrate more on games other than cricket.
Read other comments »
 
 
 
Copyright © 2008 India Today Group. All Rights Reserved. India Today Group Online is a Registered trademark of the India Today Group. For reprint rights: Syndications Today.